Záznam konference
Kritické myšlení 2020
Konference, která vám pomůže s rozvojem jedné z nejdůležitější dovedností 21. století - kritického myšlení.
Našim problémem dnes není, že bychom měli informací málo, ale to, že mnoho z nich ve skutečnosti není pravda. Existují ale metody, jak kvalitu informací vyhodnocovat. A všichni řečníci této konference vám řeknou jak na to.
pečlivý výběr osobností
unikátní
know-how
7 lekcí,
7 řečníků
vlastní
tempo
odkudkoliv,
kdykoliv
Řečníci a jejich přednášky
Petr Ludwig
autor knihy Konec prokrastinace a podcastu Deep Talks, zakladatel vzdělávacího institutu GrowJOB, v roce 2020 zařazen do žebříčku Forbes 30 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích
Kritické myšlení - Kam kráčíš?
Petr Ludwig se zabývá převáděním vědeckých výzkumů do praxe. Je autorem bestselleru Konec prokrastinace, jedné z nejrychleji prodávaných českých knih současnosti s 20 dotisky a 100.000 výtisky, přeložené do 20 jazyků. Natáčí podcasty Deep Talks, kam si zve hodnotové osobnosti z české scény.
Blanka Sigmundová
ředitelka neziskové organizace Loono, která se zaměřuje na edukaci laické veřejnosti v oblasti zdraví a prevence
(Dez)informace ve zdraví a prevenci - na příkladu mamografického vyšetření
Dezinformací je plný internet. Málokteré však mohou mít na člověka tak negativní vliv jako právě ty, co se týkají lidského zdraví. Z kraje roku obletělo český internet video, které odrazuje ženy od mamografického screeningu. Video plné nepravd bohužel prezentuje často mylné představy veřejnosti o této prevenci. I při péči o zdraví je proto třeba dbát na kritické myšlení a nevěřit šiřitelům dezinformací. Jak to s tím mamografem skutečně je? A jak lidi k prevenci motivovat?
Patrik Kořenář
YouTuber s více než 36 000 odběrateli, rozjel pořad Fakta vítězí a s Martinem Rotou natáčí pořad Zvědátoři
Vzorec konspirace
COVID-19 je podvod! Virus neexistuje! Jde o promyšlený plán elit, kterým se chtějí obohatit a zničit obyčejné lidi! Podobné šokující zprávy, známé jako "konspirační teorie", se letos šíří jako lavina internetovým prostorem. Mnozí se diví, jak je to možné. Kde se najednou vzaly a proč jim lidé věří? V přednášce Patrik stručně představí původ takových neuvěřitelných myšlenek a proč je důležité o nich vědět. Podíváme se také co mají společného a jak se různé konspirační teorie mění a vzájemně ovlivňují už více než sto let.
Tali Sharot
přední světová profesorka kognitivních neurověd z Univerzity College London, autorka 2 bestsellerů The Optimism Bias a The Influential Mind (kniha roku 2017 podle amerického Forbes), její přednášky na TED mají 12 milionů zhlédnutí
Změna myšlení (Changing Minds)
Součástí naší každodenní práce je ovlivňovat ostatní. Radíme našim klientům, vedeme své pacienty, učíme děti a promlouváme ke svým followerům. Přesto vědecké výzkumy ukazují, že se systematicky uchylujeme k nevhodným návykům, když se pokoušíme změnit cizí přesvědčení. Počínaje trváním si na tom, že se druhá strana mýlí, a konče uplatňováním kontroly. Přednáška behaviorální neurovědkyně Tali Sharot bude vycházet z její oceňované knihy The Influential Mind, kde vysvětluje, jak pokus o změnu myšlení může být úspěšný jen v případě, pokud bude odpovídat základním principům toho, jak myslíme a cítíme. Pokud porozumíme tomu, jak funguje mozek lidí okolo nás, staneme se lepšími v předávání informací.
Záznam je v původním anglickém znění s českými titulky.
Lukáš Roubík
autor bestselleru Moderní výživa ve fitness a silových sportech, spoluzakladatel Institutu moderní výživy, kde se snaží aplikovat kritické myšlení na oblast zdraví a zdravého životního stylu
Informační chaos ve výživě
Informace a zázračných dietách, úžasných produktech a převratných způsobech stravování, díky kterým budeme mít všichni vysněnou postavu, dokonalé zdraví a dožijeme se sta let, se na nás v dnešní době valí ze všech stran. Influenceři na sociálních sítích anebo křiklavé tituly v médiích nás pak zase důrazně varují před konzumací běžných látek ve výživě člověka anebo nás nutí k absolutnímu vyřazení určitých skupin potravin z jídelníčku. Jak se v dnešní době orientovat ve všech protichůdných informacích o výživě, dietách a zdraví?
Alexandra Alvarová
autorka jednoho z nejvýznamnějších českých bestsellerů o fake news Průmysl lži, mediální analytička a publicistka
Od vědeckého myšlení k věštkyním a prsatým influencerkám
Kritické myšlení nemůže a nikdy nemohlo soutěžit s pudovými heuristikami. Takhle náš mozek nikdy nefungoval. Příčinou současné krize je proměna šíření informací a informačních autorit. Žijeme v době post-vědecké a post-kritické. Mohou za to algoritmy sociálních sítí a onlinových platforem. Jakou roli hrají algoritmy v kognitivní revoluci světa a proč si je Rusko, Čína, Saúdská Arábie, Irán a soukromí warlordi vybrali jako hlavní zbraň jednadvacátého století? Proč je propaganda ve světě 5G tak účinná a jak to souvisí s šířením pandemie?
Lukáš Hána
lektor kritického myšlení, spoluautor kurzu kritického myšlení na VŠE, školí v Evropě a USA veřejnost, firmy, ale třeba i zpravodajské služby
Nezamýšlené důsledky - jak se jim vyhnout při řešení problémů?
Naše snahy místo řešení problému někdy věci naopak ještě zhorší. Nedomýšlíme změny totiž do důsledků, takže se pak nestačíme divit. Zamyslet se víc stačit nebude. Existují ale metody a nástroje, které nám pomáhají zvažované změny kriticky zhodnotit, vidět věci v širších souvislostech a domyslet jejich dopady, abychom mohli vybrat řešení, které nebude fungovat jen na papíře, ale i v realitě a to bez nepříjemných překvapení. Na přednášce se dozvíte kdy a proč k nezamýšleným důsledkům dochází nejvíc a jak jim můžete předejít.
Přehled přednášek
- Petr Ludwig: Kritické myšlení - Kam kráčíš? (28:20)
- Blanka Sigmundová: (Dez)informace ve zdraví a prevenci - na příkladu mamografického vyšetření (17:43)
- Patrik Kořenář: Vzorec konspirace (22:32)
- Tali Sharot: Změna myšlení (Changing Minds) (19:24)
- Lukáš Roubík: Informační chaos ve výživě (27:26)
- Alexandra Alvarová: Od vědeckého myšlení k věštkyním a prsatým influencerkám (22:47)
- Lukáš Hána: Nezamýšlené důsledky - Jak se jim vyhnout při řešení problémů? (36:42)