Osobní růst
Záznam konference

Kritické myšlení 2021


Konference, která vám pomůže s rozvojem jedné z nejdůležitější dovedností 21. století - kritického myšlení.

Našim problémem dnes není, že bychom měli informací málo, ale to, že mnoho z nich ve skutečnosti není pravda.

Na konferenci se snažíme připomínat důležitost zdravého skepticismu, vědecké metody a faktů. Představujeme lidi, příběhy a techniky, které pomáhají vrátit a udržet si rozum v době, kdy je ho nejvíce zapotřebí.

pečlivý výběr osobností

pečlivý výběr osobností

unikátní know-how

unikátní

know-how

9 lekcí, 9 řečníků

7 lekcí,

7 řečníků


vlastní tempo

vlastní

tempo


odkudkoliv,

kdykoliv

Řečníci a jejich přednášky


Speaker Jiří Grygar
Jiří Grygar

astronom, zakladatel Českého klubu skeptiků Sisyfos, bývalý viceprezident Evropské rady skeptických organizací

Souboj vědy a pseudovědy – Jak ho vyhrát?

V roce 1994 vznikl Český klub skeptiků SISYFOS, jenž se o rok později stal členem Evropské rady skeptických organizací (ECSO). Šlo o odezvu na situaci ve veřejném prostoru – objevovalo se víc a víc zmatených a nepravdivých informací, a to dokonce i v předních seriózních institucích, jako je Česká televize, Český rozhlas nebo celostátní deníky. Proč je potřeba tohoto klubu dodnes? Jakým způsobem lze bojovat proti dezinformacím? A jak se vyrovnat s kritikou veřejnosti?

Speaker Lenka Průšová
Lenka Průšová

expertka výzkumu a vývoje léčiv a kosmetiky, spolumajitelka firmy CANNEFF, která patří ke světovým lídrům ve vývoji CBD produktů

Mýty vs. fakta – Znáte svoji kosmetiku?

Je legálně uvedená kosmetika prodávaná na trhu EU opravdu bezpečná, nebo je nutné pozorně číst etikety výrobků, abychom do sebe dostali co nejméně „jedů“? Jsou kontrolní autority dostatečně kompetentní? Můžeme jít spát s čistým svědomím, že kvůli našemu oblíbenému krému nezemřelo žádné zvíře? A jsme doma schopni vytvořit lepší produkt než je nám nabízeno v regálech drogerií? 

Speaker Spencer Greenberg
Spencer Greenberg

matematik a zakladatel projektu ClearerThinking, držitel doktorátu aplikované matematiky na NYU

Umění volby – Jak svých rozhodnutí nelitovat?

Litujete některých svých rozhodnutí? V tom případě jste se nejspíš dopustili jedné nebo hned několika z častých chyb v rozhodování - zbrklost či naopak nerozhodnost, nebo vás možná ani nenapadlo, že máte na vybranou. V přednášce Spencera Greenberga se dozvíte nejen na jaké přešlapy si dát u rozhodování pozor, ale taky co můžete udělat proto, abyste se jim vyhnuli a dosáhli tak snadněji svých skutečných cílů.

Speaker Josef Holý
Josef Holý

tvůrce podcastu Kanárci v síti, přední odborník na umělou inteligenci, informační válku a vliv algoritmů

Epidemie iracionality – Jak se nenechat ovlivnit algoritmy?

Díky probíhající pandemii je naše společnost rozštěpená snad jako nikdy předtím. Většina z nás si myslí, že jsme racionální bytosti, ale opak je pravdou. Naše emoce a kognitivní zkreslení se otiskly do algoritmů sociálních sítí, nastavených na upoutání naší pozornosti. Toho pak zneužívají právě tvůrci a šiřitelé dezinformací a nepřátelské propagandy. Jak se proti tomu můžeme bránit?

Speaker Jan Boček
Jan Boček

datový novinář zpravodajského serveru iROZHLAS.cz, držitel novinářské ceny za rok 2016

Případová studie: Na co umíráme – Jak pracovat s informacemi jako datový novinář?

Odpověď na otázku "Na co umíráme?" není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Nedávno jsme si lámali hlavu třeba nad tím, jestli v pandemii umírají lidé NA covid nebo S covidem. Podobné dilema najdeme ale i u jiných zdravotních problémů. Nejčastěji jmenované příčiny úmrtí pak mohou strhnout pozornost veřejnosti a odborníků, ovlivnit tak rozdělování rozpočtů a směr vývoje medicíny na desítky let dopředu. Jan Boček ukáže na konkrétních případech, jak vypadá práce datového novináře.

Speaker Adéla Klečková
Adéla Klečková

odbornice na dezinformace, členka German Marshall Fund, zařazena do žebříčku mladých lídrů Evropy Future Leaders Forum

Trollové a elfové – Jak je to s online bojem o pravdu?

Digitální trollové se snaží rozbíjet diskuse tím, že je relativizují a vnáší do nich emoce a často i dezinformace. Snaží se tak společnost rozeštvat. Elfové jsou kybernetičtí aktivisté, kteří diskuze naopak krotí rozumem, pravdou a smířlivostí a zároveň monitorují informační a psychologické operace na internetu. Adéla Klečková ve své přednášce vůbec poprvé představí výsledky svého srovnávacího výzkumu elfů ve střední Evropě.

Speaker Lukáš Hána
Lukáš Hána

zakladatel projektu #krimyš, konzultant GrowJOB Institute, lektor kritického myšlení, spoluautor kurzu kritického myšlení na VŠE, školí v Evropě a USA veřejnost, firmy, ale třeba i zpravodajské služby

Střet názorů – Jak se bavit s lidmi s opačnými názory a najít společnou řeč?

Naše snahy místo řešení problému někdy věci naopak ještě zhorší. Nedomýšlíme změny totiž do důsledků, takže se pak nestačíme divit. Zamyslet se víc stačit nebude. Existují ale metody a nástroje, které nám pomáhají zvažované změny kriticky zhodnotit, vidět věci v širších souvislostech a domyslet jejich dopady, abychom mohli vybrat řešení, které nebude fungovat jen na papíře, ale i v realitě a to bez nepříjemných překvapení. Na přednášce se dozvíte kdy a proč k nezamýšleným důsledkům dochází nejvíc a jak jim můžete předejít.